Personální audit firmy

Personální audit firmy může být tou správnou volbou, jak firmu opět posunout dopředu

Na první pohled jsou lidské zdroje to nejcennější, co firma vůbec vlastní. Na druhou stranu ovšem také mnohdy to nejdražší, z pohledu nákladů. Jak tyto dva protiklady sladit a ujistit se, že podnik své lidi využívá skutečně správně a efektivně ke své spokojenosti. Možná v odpovědi tápáte, ale personální audit firmy může být tou správnou volbou.

Personální audit firmy

Firmy se snaží dosáhnout dobré konkurenceschopnosti mnoha různými způsoby. Třeba navyšováním výrobních kapacit, důrazem na vývoj a inovace, zlepšení procesů. Bez dobrých a motivovaných zaměstnanců se to ale nepodaří.

Podniky mají problém, jak posoudit své zaměstnance objektivně, jak dobré lidské zdroje vlastně mají a zda je využívají na maximum. V tom jim může napomoci personální audit firmy od externího personálního auditora. Pojem personální audit má řada firem a jejích zaměstnanců spojený s propouštěním, obtěžováním v průběhu pracovní doby, měřením výkonu atd.

Ve skutečnosti výsledkem personálního auditu ale nic takového být nemusí.

Personální audit firmy přináší podnikům velmi dobrou a podnětnou zpětnou vazbu. Ukáže jim, jak na tom jsou, kde mají rezervy a ukázat jim prostor ke zlepšení. Personální audit a jeho relevantní výsledky mohou být jedním z pilířů pro plánované organizační změny nebo pro realizaci nové vize a strategie s lidskými zdroji.

Personální audit není vhodný jen pro velké organizace, své uplatnění může najít i u těch menších a nejmenších. Z pohledu moderního personálního řízení je v každé organizaci co zlepšovat. Rozhodující je spíše cíl, pro který se personální audit realizuje a následné kroky ke změnám ve firmě. Prioritní oblastí auditu jsou samozřejmě lidské zdroje a systém personálního řízení, lze ho ale také zaměřit na řadu jiných oblastí nebo projektů.

Zaměření personálního auditu firmy

Základem úspěchu firemního personálního auditu je samozřejmě vybrat kvalitního dodavatele pro tuto službu, tedy poradenský subjekt anebo zvolit specialistu tzv. personálního auditora. Ten má hluboké znalosti moderního personálního řízení a také dostatečné zkušenosti s prováděním podobných auditů. Personální auditor také disponuje dalšími poradci a konzultanty, kteří mají dostatečný znalostní potenciál v oboru HR a také dostatek zkušeností. Také záleží na správné definici cílů a priorit personálního auditu a na metodice provedení. Je potřeba velmi pečlivě nastavit následné kroky a cíle formou SMART.

Firmám samozřejmě nemusí být myšlenka na personální audit příjemná. Obvykle z toho důvodu, že se jim nechce nechat nikoho zvenčí nahlédnout dovnitř společnosti. Druhým odrazujícím faktorem může být také cena. Ta sice závisí na rozsahu prací prováděných v rámci personálního auditu a na velikosti organizace, která je auditována.

Pokud se firma rozhodne pro personální audit své firmy, musí vědět, jak tento proces probíhá.

  1. Personální auditor předem prezentuje vedení organizace jasný postup a seznámí je s procesem a postupem.
  2. Vlastní realizace, která zahrnuje řízené rozhovory s relevantním vzorkem zaměstnanců, studium dokumentace, monitoring pracovišť a další metody personálního auditu.
  3. Výsledkem je zpráva z auditu, s komentářem závěrů a doporučením pro vedení a majitele.

Personální audit firmy, pro vás může být cenou a klíčovou informací, která může rozhodnout o dynamice, výkonosti a úspěšnosti vaší firmy v následujících letech!

Chcete si objednat personální audit nebo personálního auditora? Kontaktujte nás.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..